Завршен пројекат „Еко-сензорна башта“

Програмом коришћења средстава Буџетског фонда за заштиту животне средине  град Чачак је помогао реализацију пројекта „Еко сензорна башта“ чија је укупна вредност 165.400,00 динара.

Основна идеја за нови  пројекат је  подстицање когнитивног, емоционалног и социјалног развоја деце кроз њихово активно укључивање  у низ осмишљених акција   у којима ће се наћи у непосредном  додиру са ботаничким, зоолошким, еколошким и другим природним особеностима  наше околине.

Свесни смо чињенице да је еколошка едукација неопходна свима без обзира на способности па је наш циљ да кроз такву едукацију  покушамо да делујемо и на друге компоненте живота и здравља деце у нашој школи.

Идеја  да повежемо екологију и терапију већ даје резултате.

Кроз овај пројекат побољшали смо  квалитет живота деце и омладине са посебним потребама користећи њихове преостале психомоторне капацитете за рад у врту и двотришту а истовремено и а допринели подизању нивоа укупне еколошко –здравствене  културе.

Искуства у раду са децом са сметњама у развоју показала су  да рад у башти и врту има низ  корисних ефеката  као што су :јачање мишића,  боље дисање, кондиција, тактилна десезнитизација код аутистичне деце, постизање емоционалне стабилности , тимски рад , такмичарски дух и на крају постепена  интеграција у друштво , тј. социјално активан живот што је и  основни циљ у раду са овом популацијом.

Резултати активности предлога пројекта:

Припремљен терен за постављање пластеника

Постављен пластеник

Насута хумусна земља

Посејано зачинско биље и цвеће

Континуирана нега и брига о биљкама

Развијене и усвојене  радне навике и навике здравог живљења

Развијена еколошка свест кроз садржаје који се презентују у природи (конкретно кроз рад у еко пластенику )

Уочавање последица штетног опхођења према животној средини

Уочавање значаја очувања  животне  и радне средине као и сопственог здравља

Све ово постигли смо кроз следеће радионице и активности:

03.06.2015.

Дан бања Србије 02.06. обележили смо излетом у Бању Горња Трепча.

Том приликом посетили смо и „Гојковића липу“ , стогодишње стабло које се налази под заштитом државе .

У склопу овог излета свратили смо и у пластеник  „Петровић“ где су нас љубазни домаћини упознали са својим радом у области производње цвећа у пластеницима.

Од 23.09. 2015-е  почеле су активности у вези са постављањем пластеника.

Припрема терена за постављање пластеника

Постављање пластеника

Насипање хумусне земље-супстрата

06.10.2015.

Наставници ,Јана Радоњић Ђорђевић и Милош Мачар одржали су угледни час из Света око нас посвећен међународном Дану животиња.

6.12.2015.

Угледни час из биологије „Употреба зачинског и лековитог биља“

Наставнице Милунка Маслаћ и Наташа Пауновић и вероучитељ Милош Солдатовић одржали интерактивни час биологије о употреби зачинског и лековитог биља.

24.12.2015.

Посета Институту за воћарство

Научни сарадник Жаклина Караклајић Стајић описала је нашим ученицима

чиме се бави Институт за воћарство. Напоменула је да се осим научноистраживачког рада  Институт бави и расадничком производњом  као допунском делатношћу. Ученици су могли да виде различите врсте садница воћа као и засаде јагоде и јабуке.

После обиласка Института ученици су послужени соковима и на поклон добили јабуке које су произведене у Институту..

Део ових активности које смо остварили кроз пројекат „Еко-сензорна башта“

представљен је у  „Еколошком листу“ који је настао из потребе да се на неки начин представи све оно што се из области екологије урадило у предшколским и школским установама на територији Чачка.

Сарадник на изради „Еколошког листа“ из наше школе је колегиница Марина Маслаћ, дефектолог.

Координатор пројекта

Љиљана Марић, психолог